خانه / سیاستگذاری نفت و گاز / استراتژی انرژی / یادداشتی پیرامون استراتژی انرژی روسیه

یادداشتی پیرامون استراتژی انرژی روسیه

در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که نظام عرضه انرژی روسیه، کاملا دولتی است و دولت با ابزارهایی که در اختیار دارد به مدیریت این حوزه پرداخته و از ورود و تمرکز شرکت های خارجی جلوگیری می کند می توان این ابزارها را به صورت زیر توضیح داد:

1- مالکیت خطوط لوله نفت و گاز کاملا در اختیاز دولت روسیه است.

2- سیاست های قیمتی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی دولت روسیه برای مدیریت صنعت نفت و گاز در این کشور است و حتی در تعامل و تبادل با سایر کشورها هم از این ابزار استفاده می کند.

3- شفافیت اطلاعات در حوزه نفت و گاز در کشور روسیه نسبتا پایین است و روسیه می کوشد با استفاده از این حربه، شرکت های خارجی را در موضع ضعف قرار دهد.

4- حاکمیت دولت در مزایده ها و مناقصه های نفت و گاز یکی دیگر از ابزارهای روسیه است به گونه ای که در شرایط برابر و حتی گاه نامناسب تر، اولویت را به شرکت های روسی می دهند.

5- استفاده از ابزار «گاز» برای مدیریت دیپلماسی انرژی در داخل و خارج روسیه، که گاه با تهدید و یا حتی قطع گاز کشورهای دیگر، منافع خود را پیگیری می کند. البته ممکن است چنین رفتارهایی در طولانی مدت به زیان روسیه باشد ولی در هر صورت، روسیه از این ابزار کمک می گیرد.

در ادامه می توانید مقاله زیر را که مربوط به مباحث انرژی در روسیه است دریافت کنید.

در چکیده این مقاله امده است:مصرف بالا و نیاز روزافزون اتحادیه اروپا به انرژی به علت کمبود منابع انرژی به خصوص نفت و گاز طبیعی و به تبع آن نیاز این اتحادیه به واردات انرژی به خصوص از روسیه به عنوان بزرگ ترین دارنده منابع گاز طبیعی جهان موجب شده است که مسکو به منظور استفاده از انرژی به عنوان ابزاری برای اجرای اهداف مد نظر خود در حوزه سیاسی و اقتصادی تلاش روزافزون کند. چون این موضوع می تواند پیامدهای درازمدت امنیتی برای اتحادیه اروپا در برداشته باشد، این مقاله به ارزیابی شاخصه های راهبرد انرژی روسیه در قبال اتحادیه اروپا می پردازد. سوال اصلی پژوهش آن است که روسیه از چه راهبردهایی در حوزه انرژی در قبال اتحادیه اروپا استفاده می کند و هدف این کشور از اعمال این سیاست ها چیست؟ پاسخ موقت به این سوال، به عنوان فرضیه پژوهش، آن است که روسیه با تشدید کنترل بر بخش انرژی و شرکت های نفت و گاز طبیعی، کنترل انحصاری تقاضا و عرضه انرژی، عدم تصویب پیمان منشور انرژی و … نبض تپنده اقتصاد غرب و منابع انرژی را در دست می گیرد و با وابستگی بیشتر اتحادیه اروپا، خود را به منبع انحصاری تامین انرژی آن تبدیل می کند.

دریافت مقاله:

شاخصه های راهبرد امنیت انرژی روسیه در قبال اتحادیه اروپا

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*