خانه / اطلاعات عمومی نفت و گاز / ترازنامه انرژی چیست؟

ترازنامه انرژی چیست؟

ترازنامه انرژی لیستی است که در آن عرضه انرژی با مصرف انرژی در بخش­های مختلف اقتصادی متعادل می­شود. به این ترتیب عرضه انرژی از منابع پایان­پذیر و تجدید شونده تعیین شده و به وسیله صنایع تبدیلی قسمتی از آن­ها به مصرف واسطه و بقیه در بخش­های گوناگون اقتصادی به مصرف نهایی می­رسند. ترازنامه انرژی نشان می­دهد چه اشکالی از انرژی در داخل کشور تولید شده و چه مقدار از آن­ها صادر یا وارد شده است، همچنین نشان می­دهد در بخش­های مختلف اقتصادی از چه نوع حامل انرژی بیشتر استفاده شده است. در هر کشور نه تنها تنظیم ترازنامه انرژی برای تعیین رابطه بین تولید انرژی و توزیع آن در بخش­های مختلف حائر اهمیت است، بلکه برای محاسبه شدت انرژی مقایسه آن با حساب محاسبات ملی مانند تولید ناخالص ملی ضروری است . برای محاسبه مصرف سرانه انرژی لازم است ترازنامه انرژی را باید با جمعیت کشور تطبیق داد.

منابع انرژی­های اولیه در ترازنامه انرژی:

در ترازنامه انرژی ده نوع منبع انرژی ملاحظه می­شود که شامل موارد زیر است:

 1. زغال سنگ
 2. نفت خام
 3. فراورده­­های نفتی
 4. گاز طبیعی
 5. برق هسته­ای
 6. برق آبی
 7. انرژی زمین گرمایی و خورشید و  بادی
 8. ضایعات قابل سوزاندن
 9. برق
 10. انرژی گرمایی

این منابع به دو گروه تقسیم می­شوند:

منابع انرژی پایان­پذیر: زغال سنگ، نفت خام، گاز طبیعی

منابع انرژی تجدید شونده: انرژی خورشیدی، زمین گرمایی، باد و چوب

منبع انرژی هسته­ای چنانچه از راکتورهای هسته­ای همجوشی و ترکیبی تولید شود می­تواند تجدید شونده باشد و اگر از شکافتن هسته انم اورانیوم طبیعی باشد ، پایان­پذیر قلمداد می­شود.

 به طور کلی می­توان گفت، برای سیاستگذاری در حوزه انرژی، می­بایست شناخت دقیقی از وضعیت تولید و عرضه انرژی از نظر وجود و دسترسی به انواع منابع اولیه انرژی، تولید داخلی، واردات، صادرات، تلفات و ضایعات انرژی و بالاخره مصرف انرژی تولید شده به صورت واسطه در بخش تبدیلات به صورت نهایی در بخش­های مختلف فعالیت اقتصادی انجام گیرد. که ترازنامه انرژی حاوی چنین اطلاعاتی است.

 نمونه هایی از ترازنامه های سال های گذشته انرژی کشور را از طریق پبوند دریافت کنید.

منابع و مآخذ:

احمدیان مجید(1389)، اقتصاد منابع تجدید شونده، انتشارات سمت، تهران، صص 248- 262.
www.icmstudy.ir

۲ نظر

 1. با سلام.
  آمار و اطلاعات مربوط به منابع انسانی بخش انرژی را از کجا میتونم بدست بیارم. لطفا راهنماییم کنید برای کارهای پایان نامه ام نیاز دارم.
  با تشکر

  • محمد نوروزی

   سلام به کتابخانه وزارت نفت مراجعه کنید با کارت دانشجویی قبول می کنند
   کتابها و گزارش هایی در انجا وجود دارد از جمله نفت و توسعه و … که احتمالا در انها بتوانید مطالبی به دست بیاورید
   البته قبل از اینکه تشریف ببرید کتابخانه موسسه مطالعات بین المللی انرژی را از طریق اینترنت جستجو کنید و شاید آنجا هم کتابها و گزارش هایی در این زمینه ها موجود باشد
   موفق باشید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*